POOD

Sõnum pudelis

Süvavete kuningas – Suursugune Punane Kuningkrabi!

08/05/2015

Kuningkrabi pärineb algselt Beringi väinast, Vaikse ookeani põhjapoolsest osast Kamtšatka poolsaare ja Alaska vetest. Vaatamata sellele asustati see haruldane mereelukas 60-datel Murmanski fjordi. Barentsi mere veed, kunagi tuntud ka Viikingitele ja Keskaegsetele Venelastele kui Murmanite meri, kuid mis kannab nüüdseks tuntud 16-nda sajandi meresõitja, loodeväila Aasiasse otsinud Hollandlase Mr William Barentsi nime, osutus ideaalseks koduks haruldasele liigile, mis osutus hinnaliseks saagiks kalameestele.

Kuigi vastsündinud krabid jäävad madalamatesse vetesse, kus neil on piisavalt toitu ja turvaline elukeskkond, et ellu jääda, siis tavaliselt peale teist eluaastat laskuvad krabid 20-50 meetri sügavusele. Täiskasvanud krabid leiab aga tavaliselt vähemalt 200 meetri sügavuselt, kus on tõusu-mõõna alad ja mudasem. Nad migreeruvad talvel ja varakevadel madalamatesse sügavustesse, et paarituda. Siiski enamus oma elust pesitsevad nad sügavates vetes, kus nad toituvad.

Teadmata põhjustel on Punase Kuningkrabi arvukus hakanud stabiilselt nende päritolu vetes Kaug-Idas vähenema. Püügipiirangud, mida Ameerika Ühendriigid kehtestasid 1980-ndatel ja 2000-ndatel ei ole suutnud vähenemist peatada. Barentsi meres on liik Venemaa ja Norraga sõlmitud rahvusvahelise leppega kaitse all ja kahepoolne kalapüügikomisjon otsustab kuidas hallata varusid ja kehtestab püügikvoote. Barentsi meres, kus on ideaalsed elutingimused ja tavapäratu liigirikkus loonud Kuningkrabi populatsioonile tingimused liigi õitsenguks ning arenguks ja seega püütakse just Barentsi merest parimat Kuningkrabi, mida te ette võite kujutada.

Comments