POOD

Sõnum pudelis

Müüdid ja faktid: Mereand on mõttetoit

12/10/2015

634221504

Uurimused näitavad, et iganädalane mereandide tarbimine aitab kaasa ajutegevusele.  Ühes filees – umbes 150g (grillitud või küpsetatud) olevad toitained aitavad arendada aju hallollust, olenemata sellest kui palju OMEGA3 rasvhappeid see sisaldab. Eksperdid on hiljuti öelnud, et OMEGA 3 rasvhappeid, mida leidub suures koguses kalas, pähklites ja kindlates õlides on seotud ajutegevusega, seda ennekõike seeläbi, et nad vähendavad aju mikropõletikke ja nendest tekkivaid valuaistinguid ajus, mis segavad neuronite tööd.

Uus uurimus avaldas, et inimesed, kelle iganädalases menüüs on kala, omavad paremaid eeldusi suuremaks kognitiivseks võimekuseks ja on parema mäluga. Küll aga ei leidnud teadlased otsest seost OMEGA 3 rasvhapete ja ajumuutuste vahel. Selgus veel, et praegune toitumine mõjutab ajutegevust ka veel mitmeid aastaid hiljem. Teadlaste prognoosi järgi on 80 miljonil inimesel 2040-ks aastaks diagnoositud dementsus, tingituna ühes osas ka toitumisharjumustest.

Küpsetatud või grillitud kala sisaldab suuremas koguses OMEGA 3 happeid kui praetud kala, sest rasvhapped hävinevad kõrgel kuumusel praadimisel. Teadlased võttsid seda arvesse, kui nad uurisid inimeste aju pilte. Inimesed, kes sõid kala vähemalt kord nädalas esines 4% rohkem hallollust mälu alas ja 14% rohkem kognitiivses alas. Taolised näitajad loovad eeldused paremale omandamisvõimele koolihariduse igas astmes, samuti aitavad paremini toime tulla setressi tekitavate teguritega.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuigi teadlesed ei oska kirjeldada seost OMEGA 3 rasvhapete ja aju tervisliku seisundi vahel, on antud tegur mõttevõimele positiivselt mõjuv. Crabiti meeskond soovitab kindlasti süüa erinevaid mereande vähemalt 1-2 korda nädalas, et vältida kognitiivseid probleeme, mis võivad vanemas eluaeas tekkida ja arendada praegusest mõttemaailmast veel teravam. Kindlasti tasub proovida Crabiti Punast Kuningkrabi ja Atlandi Turska, et saada aimu kui hästi maitseb värske ja kvaliteetne mereand.

Allikad:

http://www.dailymail.co.uk/health/article-2716923/Fish-really-brain-food-Eating-fillet-week-aids-future-brain-health-regardless-omega-3-content.html
http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/10-foods-boost-your-brainpower
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3046737/

Comments